Prev

Next

Marmite: İngiliz reklamcılığından dimağlara keskin bir tatMarmite: İngiliz reklamcılığından dimağlara keskin... Merhabalar Uzun zaman ara verdikten sonra burayı daha fazla ihmal etmemeliyim dedim ve tekrar bilgisayarın başındayım :) Bundan sonra fırsat buldukça, tercihen haftada bir, reklam çözümlemeleri yazmaya devam edeceğim. Hazır Cannes’da yeni geçmişken ve gördüğümüz birbirinden güzel işler hepimizin...

Read more

Start with Sharpie: Hikâye anlatmak üzerine bir hikâyeStart with Sharpie: Hikâye anlatmak üzerine bir hikâye Hikâye, hikâye, hikâye... 2012’nin reklamcılık modası… Hemen her yerde hikâye anlatmanın öneminden ve nasıl anlatılacağından bahseden makaleler okuyoruz. Reklamda hikâye, sunumda hikâye, dijitalde hikâye, hikâye her yerde… Peki, nedir bu hikâye yazmak nasıl yazılır, nereden başlanır? Bu hafta...

Read more

Fısıldayarak da ses duyurulur: Şekerbank reklamlarıFısıldayarak da ses duyurulur: Şekerbank reklamları Gecen haftaki ING Bank yazımızla bankacılık sektöründe ki yanlış bir iletişim uygulamasına örnek verdikten sonra doğruyu yapanları da göstermemek olmazdı. Bu yüzden bu yazımızın konusu gecikmiş de olsa bankacılık sektöründen başarılı bir uygulama: Şekerbank reklamları. Şekerbank son bir...

Read more

Advantage Card Relansman: Araştırmanın tadını çıkaran kampanyaAdvantage Card Relansman: Araştırmanın tadını... Sıkıcı araştırma verileri birebir ele alınırsa genelde sıkıcı reklamlarla sonuçlanır. İstisnai durumlar ise çok azdır. Advantage Card’ın relansman kampanyası tam da bunu başarmış. Sıkıcı araştırma verilerini, dikkat çekici ve seyir değeri yüksek ve sürdürülebilir bir kampanyaya dönüştürmüş. Tüm...

Read more

twitter

Alp Solak kimdir?

İşte Kochero...

Herkese merhaba,

 

 • 28 Nisan sabahı İstanbul Şişli’de doğdum, Boğa burcuyum haliyle…
 • Sırasıyla Harbiye, Nişantaşı, Ortaköy, 1. Levent ve Yenilevent’te oturdum. Halen Yenilevent’te ailem oturuyor. Ben ise işe yakın olsun diye Halkalı’ya taşındım. Ancak iş değiştirince Fındıkzade semtine yerleştim.
 • Galatasaraylıyım.
 • İlkokulu Özel Evrim Lisesi’nde, ortaokulu ben mezun olduktan yıllar sonra yanan Ortaköy’deki Gazi Osman Paşa Ortaokulu’nda, liseyi ise İstanbul Ticaret Odası Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nde okudum. Lisede Japonca Dış Ticaret bölümündeydim. Bana bu okulun en büyük katkısı hâlâ pek kullanamasam da Japonca öğretmesiydi. Bu okulda 1 sene hazırlık olmak üzere, toplam 4 sene Japonca öğrendim. Watashi no namae wa Alp desu. :)
 • Liseden sonra ticaretle ilgili birşey okumak istemiyordum ve iletişim okumaya karar verdim ve 1999 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümüne başladım.
 • Üniversitede okurken 8 ay Radyo Eksen’de çalıştım.
 • Üniversite bittikten sonra TRT’ye girdim. Orada Günün Ajandası programında görev aldım. Çok güzel dostluklar edindim. Unutamam.
 • 2004 Sonbaharında askere gittim. Erzurum’da Muhafız Piyade Çavuştum. Orduevi’nde gitar çaldım. -25 derece de nöbet tuttum.
 • Askerden sonra yine TRT’de Şimdi Burada isimli programda görev aldım.
 • 2005’te Akşam Gazetesi’ne girdim. Burada On-Off, Mobil Yaşam ve Gelecex dergilerinde teknoloji ve bilgisayar yazdım.
 • 2005 Aralık’tan itibaren 2 sene boyunca Teknoloji Televizyonu’nda program hazırlayıp sundum. On-Off ve Donanımsal isimli programları yaptım.
 • 2006 Eylül ayından – 2007 Kasım’a kadar Medyaevi İletişim’de çalıştım. Teknoloji firmalarının halkla ilişkileriyle ilgilendim. Daha sonra kurumsal dergilerin genel yayın yönetmenliğini yaptım. Shell, TNT ve Hafele’nin dergilerini yaptım. P&G, Volvo, Akbank ve daha aklıma gelmeyen birçok şirket için çalıştım.
 • Sonra Radikal’e girdim. Çok kısa süre muhabirlik yaptım. Oradan Hürriyet’e girdim. Ve kapanana kadar 20dk isimli gazetenin editörlüğünü yapıyorum.
 • 20dk kapanınca Doğan Haber Ajansı’nda (DHA) editör olarak çalışmaya başladım.
 • Birkaç ay sonra Mese İletişim’e geçtim. Burada Turkcell, Superonline gibi şirketler için dijital ve konvensiyonel PR faaliyetleri yürüttüm.
 • Şu an Türk Telekom A.Ş.’de Medya İletişim Uzmanı olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda dijital iletişim sorumlusuyum.
 • Aralık 2011 itibariyle Türk Telekom’daki görevimden ayrıldım ve Dionadworks adlı dijital ajansta Genel Koordinatör olarak çalışmaya başladım.

Hoşça kalın…

Cemal Alp Solak (Kochero)

Not: Bana, alpsolak@gmail.com adresinden ve Alpsolak.com‘dan ulaşabilirsiniz.

View Alp Solak's profile on LinkedIn       Mail gönder

Post a comment